Nawigacja Nawigacja

Aktualności Aktualności

Sęp płowy (Gyps fulvus)

Nietypowy pacjent trafił do naszego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym - Sęp płowy (Gyps fulvus)

   Wyczerpany ptak został znaleziony nw terenie Leśnictwa Mościska. Zastanawiamy się jak się tu znalazł - być może przyczyniły się do tego warunki pogodowe w poprzednim tygodniu - przemieszczające się fronty powietrza i silne wiatry.

Sęp płowy, występuje przede wszystkim w suchych górach południowej Europy, Azji oraz Afryki. Fakt bytowania w danym miejscu, nie oznacza jednak, że nie zapuszcza się w inne rejony – poszukując pożywienia, może oddalać się od swoich siedzib na znaczne odległości.

W Polsce sęp płowy bytował wiele lat temu. Ostatnie wzmianki o tym ptaku pochodzą z dawnych lat. Na początku dwudziestego wieku stwierdzono iż takie ptaki u nas występowały. W kolejnych latach nie notowano występowania, aczkolwiek obserwowano ptaki, które przelatywały nad naszym krajem, nawet nad miastami. Ostatnie potwierdzone informacje o przebywaniu sępów płowych w Polsce, to informacje pochodzące z jednego z wysypisk śmieci – zauważono tam sępa przebywającego na tym terenie przez dłuższy czas.

 
 

Nadleśnictwa i inne

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecamy Polecamy