Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ścieżka ornitologiczna w Brudzeńskim Parku Krajobtrazowym.

PTASIĄ ŚCIEŻKĄ PRZEZ BRUDZEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Ścieżka daje możliwość poznania różnorodności gatunkowej ptaków występujących w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym. Urozmaicone formy ukształtowania terenu: lasy, zbiorniki wodne, trzcinowiska, łąki, łęgi i pola uprawne stwarzają możliwości bytowania licznym przedstawicielom krajowej awifauny. Ważną pozycję w parku zajmują gatunki ptaków związane z wodami.
Całkowita długość ścieżki wynosi ok. 4.5 kilometra. Trasę tę pokonuje się w orientacyjnym czasie około 2 godzin (bez urządzania przerwy na odpoczynek czy obserwacje, które należy indywidualnie doliczyć).
W trakcie wycieczki zaplanowano 5 przystanków.
Ze względu na specyficzny charakter ścieżki, jest ona szczególnie polecana niewielkim liczebnie grupom obserwatorów (10- 15 osób), mających już pewne doświadczenie i zainteresowanie przyrodnicze.
Proponowanym przez nas okresem, pozwalającym na poznanie jak największej ilości ptaków jest początek sezonu lęgowego, czyli maj - czerwiec oraz okres wędrówek, zaznaczający się wyraźnie na początku kwietnia i w drugiej połowie września. 

  

JAK DOJECHAĆ NA ŚCIEŻKĘ

      Dojeżdżamy z Płocka autobusem PKS (kierunek Brudzeń przez Siecień lub Sobowo przez Głownię) i wysiadamy na przestanku Murzynowo I, skąd widzimy, ustawioną niemalże przy samym przystanku, tablicę informująca nas jak o przebiegu dydaktycznej ścieżki ornitologicznej. Zatrzymujemy się przy tablicy, aby zapoznać się z przebiegiem trasy naszej wędrówki po czym kierujemy się drogą asfaltową na wschód w kierunku Płocka. Mijamy z lewej strony tablicę z informacją, o położonym nad rzeką Skrwą Prawą, Ośrodku Szkoleniowo - Rekreacyjnym w Cierszewie. Dalsze 5 minut drogi doprowadza nas do pierwszego przystanku na trasie "Ptasiego szlaku".

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sęp płowy (Gyps fulvus)

Sęp płowy (Gyps fulvus)

Nietypowy pacjent trafił do naszego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym - Sęp płowy (Gyps fulvus)

   Wyczerpany ptak został znaleziony nw terenie Leśnictwa Mościska. Zastanawiamy się jak się tu znalazł - być może przyczyniły się do tego warunki pogodowe w poprzednim tygodniu - przemieszczające się fronty powietrza i silne wiatry.

Sęp płowy, występuje przede wszystkim w suchych górach południowej Europy, Azji oraz Afryki. Fakt bytowania w danym miejscu, nie oznacza jednak, że nie zapuszcza się w inne rejony – poszukując pożywienia, może oddalać się od swoich siedzib na znaczne odległości.

W Polsce sęp płowy bytował wiele lat temu. Ostatnie wzmianki o tym ptaku pochodzą z dawnych lat. Na początku dwudziestego wieku stwierdzono iż takie ptaki u nas występowały. W kolejnych latach nie notowano występowania, aczkolwiek obserwowano ptaki, które przelatywały nad naszym krajem, nawet nad miastami. Ostatnie potwierdzone informacje o przebywaniu sępów płowych w Polsce, to informacje pochodzące z jednego z wysypisk śmieci – zauważono tam sępa przebywającego na tym terenie przez dłuższy czas.