Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomniki przyrody.

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

W granicach nadleśnictwa istnieje  27  pomników przyrody w tym:  pojedyncze drzewa, grupy i aleje,  które objęte są ochroną konserwatorską. Posiadają one duże walory przyrodnicze i krajobrazowe, często podnoszą walory estetyczne krajobrazu wiejskiego. Drzewa pomnikowe stanowią głównie dęby i lipy. Najcenniejszym pomnikiem przyrody jest orzech czarny w miejscowości Podgórze Parcele,  gm. Mała Wieś oraz  dwa zrośnięte buki w  miejscowości Kobierniki gm. Stara Biała.

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesień

Jesień

Dlaczego jesienią liście zmieniają kolory?

Okazuje się, że większość liści zostaje zabarwiona na kolorowo jeszcze latem, jednak dzięki obecności chlorofilu (barwnika odpowiedzialnego za kolor zielony) , kolory te nie są widoczne. Kiedy jesienią drzewo przygotowuje się do przetrwania zimy, a chlorofil zaczyna zanikać, uwidocznione zostają inne barwniki – między innym znany z marchewki, papryki czy dyni karoten i ksantofil (odpowiedzialne za barwy żółte i pomarańczowe).

Inaczej sytuacja wygląda z kolorem czerwonym. Za jego pojawienie się odpowiadają antocyjany, które w odróżnieniu od dwóch poprzednich, syntetyzowane są dopiero jesienią. Okazuje się, że ich zadaniem jest ochrona drzewa przed szkodnikami oraz nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych, w czasie jesiennego wycofywania azotu z liści. Azot zostaje wycofany do części drzewa które przetrwają zimę.

Trzeba przyznać, że wszystkie te zabiegi są bardzo atrakcyjne wizualnie.