Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Położenie Nadleśnictwa Płock.

Nadleśnictwo Płock obejmuje zasięgiem terytorialnym 238389,30 ha w 18 gminach powiatów płockiego, płońskiego i sierpeckiego województwa mazowieckiego. Najdalej wysuniętą na północ miejscowością jest Słupia w gminie Szczutowo, na wschód Wólka Przybojewska w gminie Czerwińsk nad Wisłą, na południe Rakowo w gminie Wyszogród, na zachód Głowina w gminie Brudzeń Duży.

Całość obszaru należy do strefy lasów mieszanych środkowoeuropejskich.
Według regionalizacji J.Kondrackiego teren nadleśnictwa należy do Obszaru - Europa Zachodnia, Podobszaru - Pozaalpejskia Europa Zachodnia, Prowincji - Niż Środkowoeuropejski.

Lasy Nadleśnictwa Płock położone są w dwóch krainach przyrodniczo - leśnych:

  • III Krainie Wielkopolsko - Pomorskiej w 3 Dzielnicy Pojezierza Chełmińsko - Dobrzyńskiego (l-ctwo Sikórz, Szczutowo, Mościska, Zglenice, częściowo Sierpc) i 5 Dzielnicy Kotliny Toruńsko - Płockiej (L-ctwo Brwilno),

  • IV Krainie Mazowiecko - Podlaskiej w 1 Dzielnicy Niziny Północnomazowieckiej (Słupca, Drobin, część wschodnia l-ctw: Sierpc, Gozdowo) i 2 Dzielnicy Puszczy Kampinoskiej (l-ctwa: Słupno, Miszewo, Brody, Podgórze).

Przeważająca część obszaru Nadleśnictwa leży na terenie równinnym, tylko w uroczysku Niesłuchowo teren jest falisty, tarasowato obniżający się w kierunku Wisły. Podobnie pagórkowate tereny uroczyska Sikórz i Srebrna wraz z wąsko i głęboko wciętą doliną rzeki Skrwy, znacznie odbiegają od monotonnej równinnej konfiguracji pozostałego obszaru. Wyraźnie odcinające się skarpy rzek osiągają wysokość do 50m, a ich spadek dochodzi do 45° (ur. Sikórz, Brudzeń, Brwilno, Studzieniec, Sulkowo - Bariany).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sęp płowy (Gyps fulvus)

Sęp płowy (Gyps fulvus)

Nietypowy pacjent trafił do naszego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym - Sęp płowy (Gyps fulvus)

   Wyczerpany ptak został znaleziony nw terenie Leśnictwa Mościska. Zastanawiamy się jak się tu znalazł - być może przyczyniły się do tego warunki pogodowe w poprzednim tygodniu - przemieszczające się fronty powietrza i silne wiatry.

Sęp płowy, występuje przede wszystkim w suchych górach południowej Europy, Azji oraz Afryki. Fakt bytowania w danym miejscu, nie oznacza jednak, że nie zapuszcza się w inne rejony – poszukując pożywienia, może oddalać się od swoich siedzib na znaczne odległości.

W Polsce sęp płowy bytował wiele lat temu. Ostatnie wzmianki o tym ptaku pochodzą z dawnych lat. Na początku dwudziestego wieku stwierdzono iż takie ptaki u nas występowały. W kolejnych latach nie notowano występowania, aczkolwiek obserwowano ptaki, które przelatywały nad naszym krajem, nawet nad miastami. Ostatnie potwierdzone informacje o przebywaniu sępów płowych w Polsce, to informacje pochodzące z jednego z wysypisk śmieci – zauważono tam sępa przebywającego na tym terenie przez dłuższy czas.