Rezerwaty przyrody

W zasięgu administracyjnym nadleśnictwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Rezerwat Brwilno – pow. 67, 68 ha istnieje od 1977r, Rezerwat Sikórz – pow. ha istnieje od 1980 r, Rezerwat Brudzeńskie Jary - pow. 39,10 ha istnieje od 2002 r.

Parki krajobrazowe

Brudzeński Park Krajobrazowy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu (OCHK) obejmują wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów. Zagospodarowanie przestrzenne na tych obszarach powinno być tak prowadzone, aby zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej i w jak najmniejszym stopniu zmieniać krajobrazowo dany obszar. Obszary chronionego krajobrazu służą ochronie terenów dolinowych, kompleksów polno-leśnych i leśnych zapewniając utrzymanie ich walorów przyrodniczych i krajobrazowych. OCHK tworzą tzw. korytarze ekologiczne pozwalające na przemieszczanie się zwierząt i roślin, nie dopuszczając do izolacji najwartościowszych obiektów przyrodniczych, takich jak rezerwaty czy parki krajobrazowe.

Obszary Natura 2000

Idea sieci Natura 2000 zakłada zwiększenie skuteczności działań ochronnych poprzez stworzenie dodatkowego - kompletnego i metodycznie spójnego - systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego Europy, który nakłada się na już funkcjonujące systemy ochrony obszarowej i gatunkowej, stanowiąc ich uzupełnienie i zdecydowane wzmocnienie.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne, w myśl Ustawy o ochronie przyrody tworzy się na niedużych obszarach mających znaczenie dla zachowania rzadkiej flory i fauny danego terenu i tym samym zwiększenia bioróżnorodności większego obszaru. Celem tej formy ochrony jest chęć zachowania fragmentów siedlisk, na których panują warunki lokalnie rzadkie np. ochrona lokalnego zabagnienia występującego między obszarami wydmowym.

Lasy referencyjne

Zgodnie z wymogami FSC na terenie Nadleśnictwa Płock zostały wyznaczone reprezentacyjne przykłady ekosystemów leśnych zachowane w stanie naturalnym. Poniżej została zamieszczona Decyzja Nr 12/2016 Nadleśniczego Nadleśnictwa Płock z dnia 01.12.2016 roku z wykazem w/w powierzchni.

HCVF

Zgodnie z wymogami FSC na terenie Nadleśnictwa Płock zostały wyznaczone reprezentacyjne przykłady ekosystemów leśnych zachowane w stanie naturalnym. Poniżej została zamieszczona Decyzja Nr 5/15 Nadleśniczego Nadleśnictwa Płock z dnia 24.04.2015 roku z wykazem w/w powierzchni.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolenie dla przedstawicieli gmin.

Szkolenie dla przedstawicieli gmin.

Tematem szkolenia były zmiany w zakresie szacowania szkód łowieckich .

W związku z nowelizacją ustawy Prawo Łowieckie w dniu 14.05.2018 roku w biurze Nadleśnictwa Płock odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin. Tematem szkolenia były zmiany w zakresie szacowania szkód łowieckich .
Zgodnie z nowelizacją określeniem wysokości strat na polach rolnika będzie zajmować się zespół złożony z przedstawiciela gminy (zazwyczaj sołtysa), przedstawiciela koła łowieckiego oraz właściciela lub posiadacza gruntów.