Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obszary Natura 2000.

Idea sieci Natura 2000 zakłada zwiększenie skuteczności działań ochronnych poprzez stworzenie dodatkowego - kompletnego i metodycznie spójnego - systemu ochrony dziedzictwa przyrodniczego Europy, który nakłada się na już funkcjonujące systemy ochrony obszarowej i gatunkowej, stanowiąc ich uzupełnienie i zdecydowane wzmocnienie.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Płock obejmuje:

Obszar Dolina Środkowej Wisły (kod PLB 140004) należy do Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków i obejmuje 30777,9 ha. Sięga od Dęblina po Płock. Powierzchnia gruntów Nadleśnictwa Płock położonych w granicach OSO wynosi 72,0 ha . Obszar  ten chroni siedliska wielu gatunków ptaków, jest też  dla nich istotnym korytarzem migracyjnym. Występują tu co najmniej 22 gatunki ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej  i 4   gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi (PCK). Jest to bardzo ważna ostoja ptaków wodno-błotnych – gniazduje tu 40-50 gatunków. W drzewostanach, które wchodzą w  granice obszaru dominują dęby , znaczny jest też udział topoli i wierzby.

Głównym celem funkcjonowania Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za cenne (znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy) i zagrożone wyginięciem w skali całej Europy. Cel ten ma być realizowany poprzez wyznaczenie  i objęcie ochroną obszarów, na których te gatunki i siedliska występują.

Obszar Sikórz (kod PLH 140012) to Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk zajmujący 195,68 ha w gminach Budzeń Duży i Stara Biała. Jest to obszar położony w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym, w 91,7% na terenie rezerwatu Sikórz. Teren ten to 12 kilometrowy, malowniczy odcinek rzeki Skrwy Prawej wraz z otaczającymi koryto lęgami i grądami. Lasy są tu bardzo zróżnicowane. Powierzchniowo dominują tu drzewostany, w których największy udział ma grab, dąb, brzoza i olsza. Zaznacza się również udział innych , cennych gatunków: wiązu, jesionu, lipy.

Kampinoska Dolina Wisły (kod 140029) obejmuje środkowy odcinek rzeki Wisły pomiędzy Warszawą  a Płockiem. Jest to jeden z najlepiej zachowanych Europie obszarów chroniących naturalnie zachowany strefowy układ roślinności wielkiej doliny rzecznej. Są tu liczne starorzecza, wyspy i piaszczyste łach. Występuje tu wiele cennych i rzadkich zbiorowisk roślinnych zarówno nieleśnych(murawy napiaskowe, ziołorośla, łąki trzęślicowe i selernicowe )jak i zaroślowych oraz leśnych: nadrzeczne łęgi wierzbowe i topolowe, łęgi dębowo-wiązowo-jesionowe i olszowo-jesionowe, Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 20659,11 ha, z czego w granicach Nadleśnictwa znajduje się 89,28 ha.

Chcesz wiedzieć więcej o obszarach NATURA 2000 - kliknij tutaj

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

WERYFIKACJA PILARZY 2016

WERYFIKACJA PILARZY 2016

W ramach prowadzonej w nadleśnictwie działalności BHP w dniu 15 kwietnia 2016 roku odbyła się coroczna weryfikacja pilarzy.

Celem weryfikacji było :

-  uzupełnienie i aktualizacja wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów bhp z uwzględnieniem wymagań związanych z certyfikatem FSC i PFC oraz zasady udzielenia pierwszej pomocy.

- podniesienie bezpieczeństwa pracy i jakości wykonywanych usług .

    Uczestnikom weryfikacji (pilarzom i właścicielom ZUL) zwrócono szczególną uwagę na warunki pracy, wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, zabezpieczenie powierzchni roboczych przed osobami niepożądanymi. Szczegółowo omówiono sposób postępowania na powierzchniach dotkniętych klęską, ze szczególnym uwzględnieniem usuwania wywrotów i złomów.  Zaprezentowano także  filmy video o w/w tematyce. Ponadto przedstawiono polecenia związane z certyfikatem FSC, PFC, dotyczące przestrzegania zasad bhp przez podmioty gospodarcze .

      Podczas weryfikacji sprawdzono umiejętności pilarzy w zakresie prawidłowej ścinki drzew, obalania i okrzesywania. Omówiono także wyniki bieżących kontroli z zakresu bhp przeprowadzonych przez nadleśnictwo.

    Organizowana corocznie przez Nadleśnictwo Płock weryfikacja   cieszy się dużym zainteresowaniem  współpracujących z nami pracowników firm leśnych. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń zawodowych uczestników, a także wskazówki i porady ekspertów biorących udział w weryfikacji, mają  duży wpływ na efektywności i bezpieczeństwo pracy.