Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu (OCHK) obejmują wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów. Zagospodarowanie przestrzenne na tych obszarach powinno być tak prowadzone, aby zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej i w jak najmniejszym stopniu zmieniać krajobrazowo dany obszar. Obszary chronionego krajobrazu służą ochronie terenów dolinowych, kompleksów polno-leśnych i leśnych zapewniając utrzymanie ich walorów przyrodniczych i krajobrazowych. OCHK tworzą tzw. korytarze ekologiczne pozwalające na przemieszczanie się zwierząt i roślin, nie dopuszczając do izolacji najwartościowszych obiektów przyrodniczych, takich jak rezerwaty czy parki krajobrazowe.

  W granicach terytorialnego zasięgu nadleśnictwa znajdują się częściowo lub w całości trzy obszary chronionego krajobrazu. Obszary te wprowadzone zostały na mocy Rozporządzenia nr 60 Wojewody Mazowieckiego z dnia 24. lipca 2002 roku (Dz. Urz. Nr 2 poz. 4938).

Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu

Nadwiślański OCHK obejmuje 44 504 ha na terenie powiatu płockiego w gminach: Bodzanów, Brudzeń Duży, Mała Wieś, Radzanowo, Słupno, Słubice, Stara Biała oraz mieście i gminie Wyszogród, w powiecie płońskim w gminie Czerwińsk, w zasięgu nadleśnictwa zajmuje powierzchnię 3384,57 ha, co stanowi 7,62 % obszaru Nadwiślańskiego OCHK.

Obszar Chronionego Krajobrazu Przyrzecze Skrwy Prawej

OCHK Przyrzecze Skrwy Prawej o powierzchni 33 338 ha leży na terenie powiatu sierpeckiego w gminach: Mochowo, Rościszewo, Sierpc i Szczutowo oraz w gminie Brudzeń Duży powiatu płockiego. Łączna powierzchnia gruntów nadleśnictwa w granicach OCHK Przyrzecze Skrwy Prawej wynosi 4547,15 ha, co stanowi 13,64 %  powierzchni tego obszaru.

Obszar Chronionego Krajobrazu Równina Raciążska

OCHK Równina Raciąska jest najmniejszym z omawianych i w całości leży w powiecie sierpeckim w gminach: Rościszewo i Zawidz. Powierzchnia tego OCHK wynosi 10 402 ha ,leży w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa, na powierzchni  768,80 ha., co stanowi 7,35 % obszaru OCHK Równina Raciąska.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

WERYFIKACJA PILARZY 2016

WERYFIKACJA PILARZY 2016

W ramach prowadzonej w nadleśnictwie działalności BHP w dniu 15 kwietnia 2016 roku odbyła się coroczna weryfikacja pilarzy.

Celem weryfikacji było :

-  uzupełnienie i aktualizacja wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów bhp z uwzględnieniem wymagań związanych z certyfikatem FSC i PFC oraz zasady udzielenia pierwszej pomocy.

- podniesienie bezpieczeństwa pracy i jakości wykonywanych usług .

    Uczestnikom weryfikacji (pilarzom i właścicielom ZUL) zwrócono szczególną uwagę na warunki pracy, wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, zabezpieczenie powierzchni roboczych przed osobami niepożądanymi. Szczegółowo omówiono sposób postępowania na powierzchniach dotkniętych klęską, ze szczególnym uwzględnieniem usuwania wywrotów i złomów.  Zaprezentowano także  filmy video o w/w tematyce. Ponadto przedstawiono polecenia związane z certyfikatem FSC, PFC, dotyczące przestrzegania zasad bhp przez podmioty gospodarcze .

      Podczas weryfikacji sprawdzono umiejętności pilarzy w zakresie prawidłowej ścinki drzew, obalania i okrzesywania. Omówiono także wyniki bieżących kontroli z zakresu bhp przeprowadzonych przez nadleśnictwo.

    Organizowana corocznie przez Nadleśnictwo Płock weryfikacja   cieszy się dużym zainteresowaniem  współpracujących z nami pracowników firm leśnych. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń zawodowych uczestników, a także wskazówki i porady ekspertów biorących udział w weryfikacji, mają  duży wpływ na efektywności i bezpieczeństwo pracy.