Położenie

Nadleśnictwo Płock obejmuje zasięgiem terytorialnym 238389,30 ha w 18 gminach powiatów płockiego, płońskiego i sierpeckiego województwa mazowieckiego. Najdalej wysuniętą na północ miejscowością jest Słupia w gminie Szczutowo, na wschód Wólka Przybojewska w gminie Czerwińsk nad Wisłą, na południe Rakowo w gminie Wyszogród, na zachód Głowina w gminie Brudzeń Duży.

Historia

Dokumentacja historyczna Nadleśnictwa Płock datowana jest od 1945 roku. W latach 1945 r. - 1979 r. obecne obręby Nadleśnictwa Płock: Płock i Sierpc były samodzielnymi jednostkami gospodarczymi. W skład lasów państwowych przed wojną wchodziło jedynie uroczysko Brwilno, Słupno i Niesłuchowo (obecny obręb Płock) o powierzchni około 2,5 tys. ha oraz uroczysko Żarówka, Studzieniec, Szczutowo (obecny obręb Sierpc) o powierzchni około 1,5 tys. ha.

Organizacja nadleśnictwa

ORGANIZACJA NADLEŚNICTWA PŁOCK.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

95 lat Lasów Państwowych

95 lat Lasów Państwowych

95 lat temu (28.06.1924) podpisano w Polsce dokument powołujący Lasy Państwowe.

 

Po I wojnie światowej polskie władze musiały uporać się z wieloma problemami. Jednym z nich była konieczność opieki nad kurczącymi się zasobami lasów. Ogromne zniszczenia, bałagan administracyjny oraz rozdrobnienie własności nie ułatwiały zadania. Wszyscy byli zgodni, że trzeba stworzyć kompleksowy system zarządzania.

Właśnie dlatego 28 czerwca 1924 roku powołano Polskie Lasy Państwowe. Od 95 lat pracujemy dla dobra lasu i ludzi. Godząc różne potrzeby, różne cele, które czasem trudno ze sobą pogodzić.

Szukając najlepszych rozwiązań i wsłuchując się w głos przyrody i ludzi. Dbając o lasy, chroniąc je, dostarczając ludziom drewno i zapewniając zarazem miejsce do wypoczynku. Gospodarując lasem w taki sposób, by pogodzić wszystkie jego funkcje jednocześnie.

To ogromna odpowiedzialność i zaszczyt dbać o polskie lasy