Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasiennictwo i selekcja

Lasy Nadleśnictwa Płock leżą w makroregionie nasiennym 318/4, mikroregionie nasiennym 451.

Na terenie nadleśnictwa znajdują się dwa wyłączone drzewostany nasienne: w Leśnictwie Brwilno dęba szypułkowego - pow. 4.23 ha, w Leśnictwie Zglenice olszy czarnej - pow. 0,90 ha.

Wytypowana także 67 gospodarczych drzewostanów nasiennych o łącznej powierzchni 345 ha, w tym:
- 44 drzewostany sosny pospolitej o pow. 245,27 ha
- 2 drzewostany dębu bezszypułkowego o pow. 5,47 ha
- 6 drzewostanów dębu szypułkowego o pow. 30,76 ha
- 2 drzewostany jesiona wyniosłego o pow. 10,82 ha
- 4 drzewostany brzozy brodawkowatej o pow. 21,30 ha
- 9 drzewostanów olszy czarnej o pow. 31,38 ha
 

Znajdują się ponadto bloki upraw pochodnych:
 

  • dębu szypułkowego w Leśnictwie Brody, sadzonki wyhodowane z nasion pochodzących z wyłączonego drzewostanu nasiennego dębu szypułkowego w Leśnictwie Brwilno

  • sosny zwyczajnej w Leśnictwie Drobin, sadzonki z nasion zebranych na plantacji nasiennej sosny "Taborskiej" w Nadleśnictwie Susz (RDLP w Olsztynie) - makroregion nasienny 314/1, mikroregion nasienny 106

  • olszy czarnej w Leśnictwie Gozdowo, materiał odnowieniowy pochodzi z wyłączonego drzewostanu olszy czarnej w Leśnictwie Zglenice.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

95 lat Lasów Państwowych

95 lat Lasów Państwowych

95 lat temu (28.06.1924) podpisano w Polsce dokument powołujący Lasy Państwowe.

 

Po I wojnie światowej polskie władze musiały uporać się z wieloma problemami. Jednym z nich była konieczność opieki nad kurczącymi się zasobami lasów. Ogromne zniszczenia, bałagan administracyjny oraz rozdrobnienie własności nie ułatwiały zadania. Wszyscy byli zgodni, że trzeba stworzyć kompleksowy system zarządzania.

Właśnie dlatego 28 czerwca 1924 roku powołano Polskie Lasy Państwowe. Od 95 lat pracujemy dla dobra lasu i ludzi. Godząc różne potrzeby, różne cele, które czasem trudno ze sobą pogodzić.

Szukając najlepszych rozwiązań i wsłuchując się w głos przyrody i ludzi. Dbając o lasy, chroniąc je, dostarczając ludziom drewno i zapewniając zarazem miejsce do wypoczynku. Gospodarując lasem w taki sposób, by pogodzić wszystkie jego funkcje jednocześnie.

To ogromna odpowiedzialność i zaszczyt dbać o polskie lasy