Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nasiennictwo i selekcja

Lasy Nadleśnictwa Płock leżą w makroregionie nasiennym 318/4, mikroregionie nasiennym 451.

Na terenie nadleśnictwa znajdują się dwa wyłączone drzewostany nasienne: w Leśnictwie Brwilno dęba szypułkowego - pow. 4.23 ha, w Leśnictwie Zglenice olszy czarnej - pow. 0,90 ha.

Wytypowana także 67 gospodarczych drzewostanów nasiennych o łącznej powierzchni 345 ha, w tym:
- 44 drzewostany sosny pospolitej o pow. 245,27 ha
- 2 drzewostany dębu bezszypułkowego o pow. 5,47 ha
- 6 drzewostanów dębu szypułkowego o pow. 30,76 ha
- 2 drzewostany jesiona wyniosłego o pow. 10,82 ha
- 4 drzewostany brzozy brodawkowatej o pow. 21,30 ha
- 9 drzewostanów olszy czarnej o pow. 31,38 ha
 

Znajdują się ponadto bloki upraw pochodnych:
 

  • dębu szypułkowego w Leśnictwie Brody, sadzonki wyhodowane z nasion pochodzących z wyłączonego drzewostanu nasiennego dębu szypułkowego w Leśnictwie Brwilno

  • sosny zwyczajnej w Leśnictwie Drobin, sadzonki z nasion zebranych na plantacji nasiennej sosny "Taborskiej" w Nadleśnictwie Susz (RDLP w Olsztynie) - makroregion nasienny 314/1, mikroregion nasienny 106

  • olszy czarnej w Leśnictwie Gozdowo, materiał odnowieniowy pochodzi z wyłączonego drzewostanu olszy czarnej w Leśnictwie Zglenice.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

WERYFIKACJA PILARZY 2016

WERYFIKACJA PILARZY 2016

W ramach prowadzonej w nadleśnictwie działalności BHP w dniu 15 kwietnia 2016 roku odbyła się coroczna weryfikacja pilarzy.

Celem weryfikacji było :

-  uzupełnienie i aktualizacja wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów bhp z uwzględnieniem wymagań związanych z certyfikatem FSC i PFC oraz zasady udzielenia pierwszej pomocy.

- podniesienie bezpieczeństwa pracy i jakości wykonywanych usług .

    Uczestnikom weryfikacji (pilarzom i właścicielom ZUL) zwrócono szczególną uwagę na warunki pracy, wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, zabezpieczenie powierzchni roboczych przed osobami niepożądanymi. Szczegółowo omówiono sposób postępowania na powierzchniach dotkniętych klęską, ze szczególnym uwzględnieniem usuwania wywrotów i złomów.  Zaprezentowano także  filmy video o w/w tematyce. Ponadto przedstawiono polecenia związane z certyfikatem FSC, PFC, dotyczące przestrzegania zasad bhp przez podmioty gospodarcze .

      Podczas weryfikacji sprawdzono umiejętności pilarzy w zakresie prawidłowej ścinki drzew, obalania i okrzesywania. Omówiono także wyniki bieżących kontroli z zakresu bhp przeprowadzonych przez nadleśnictwo.

    Organizowana corocznie przez Nadleśnictwo Płock weryfikacja   cieszy się dużym zainteresowaniem  współpracujących z nami pracowników firm leśnych. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń zawodowych uczestników, a także wskazówki i porady ekspertów biorących udział w weryfikacji, mają  duży wpływ na efektywności i bezpieczeństwo pracy.