Widok zawartości stron Widok zawartości stron

HCVF

Lasy zaliczone do HCVF (standardy certyfikacji FSC) należą do szczególnie cennych, w których należy zwracać uwagę na stan środowiska, zmiany jakie w nim zachodzą. Do tych lasów zaliczamy : rezerwaty przyrody, obszar Natura 2000, strefę ochrony okresowej ustanowionej przez RDOS w Warszawie dla bociana czarnego oraz grunty zajęte przez bobry (obszar zalany) jak również grunty na stokach (lasy glebochronne). Prowadzony jest monitoring obszarów zaliczonych do HCVF. Wyniki monitoringu i opis realizowanych na tych obszarach działań przedstawiony został w zamieszczonej poniżej tabeli.

.

Materiały do pobrania

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesień

Jesień

Dlaczego jesienią liście zmieniają kolory?

Okazuje się, że większość liści zostaje zabarwiona na kolorowo jeszcze latem, jednak dzięki obecności chlorofilu (barwnika odpowiedzialnego za kolor zielony) , kolory te nie są widoczne. Kiedy jesienią drzewo przygotowuje się do przetrwania zimy, a chlorofil zaczyna zanikać, uwidocznione zostają inne barwniki – między innym znany z marchewki, papryki czy dyni karoten i ksantofil (odpowiedzialne za barwy żółte i pomarańczowe).

Inaczej sytuacja wygląda z kolorem czerwonym. Za jego pojawienie się odpowiadają antocyjany, które w odróżnieniu od dwóch poprzednich, syntetyzowane są dopiero jesienią. Okazuje się, że ich zadaniem jest ochrona drzewa przed szkodnikami oraz nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych, w czasie jesiennego wycofywania azotu z liści. Azot zostaje wycofany do części drzewa które przetrwają zimę.

Trzeba przyznać, że wszystkie te zabiegi są bardzo atrakcyjne wizualnie.