Widok zawartości stron Widok zawartości stron

CERTYFIKATY

Certyfikat Gospodarki Leśnej PFC na okres od 13.01.2024 roku do 12.01.2027 roku.

Certyfikat Potwierdza wdrożenie oraz stosowanie kryteriów określonyh w PEFC PL 1003: 2012 v.2 „Zrównoważona gospodarka leśna – wymagania” w zakresie: „Trwałe i zrównoważone zagospodarowanie lasów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi”, z okresem obowiązywania od 13.01.2024 do 12.01.2027 r.

 

Integralną częścią przyznanego certyfikatu jest załącznik z subcertyfikatami dla wszystkich 19 nadleśnictw łódzkiej Dyrekcji.

Subcertyfikat Nadleśnictwo Płock - nr CSL/1266/2024/10.

 

Dane dotyczące monitoringu gospodarki leśnej i lasów  HCVF znajdują się w Planie Urządzenia Lasu Nadleśnictwa.
 

Szczegółowe informacje można uzyskać w nadleśnictwie.

 

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesień

Jesień

Dlaczego jesienią liście zmieniają kolory?

Okazuje się, że większość liści zostaje zabarwiona na kolorowo jeszcze latem, jednak dzięki obecności chlorofilu (barwnika odpowiedzialnego za kolor zielony) , kolory te nie są widoczne. Kiedy jesienią drzewo przygotowuje się do przetrwania zimy, a chlorofil zaczyna zanikać, uwidocznione zostają inne barwniki – między innym znany z marchewki, papryki czy dyni karoten i ksantofil (odpowiedzialne za barwy żółte i pomarańczowe).

Inaczej sytuacja wygląda z kolorem czerwonym. Za jego pojawienie się odpowiadają antocyjany, które w odróżnieniu od dwóch poprzednich, syntetyzowane są dopiero jesienią. Okazuje się, że ich zadaniem jest ochrona drzewa przed szkodnikami oraz nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych, w czasie jesiennego wycofywania azotu z liści. Azot zostaje wycofany do części drzewa które przetrwają zimę.

Trzeba przyznać, że wszystkie te zabiegi są bardzo atrakcyjne wizualnie.